Bez przerwy pić się nie da, więc się dokształcam

Bohumil Hrabal

ANIMATOR CZYTELNICTWA

W czasach, gdy czytelnictwo spada i jest najniższe od wielu lat świat książek potrzebuje superbohaterów, którzy dzięki wiedzy, umiejętnościom i nieskazitelnej postawie zdołają zmienić bieg historii. Jesteśmy eksperymentalną jednostką MKiDN – powołaną do najtrudniejszych misji.

Mamy za zadanie stworzyć i wykształcić pierwszą, elitarną drużynę Animatorów Czytelnictwa, która ruszy w Polskę, aby walczyć z wtórnym analfabetyzmem i cyfrowym odmóżdżeniem. Wierzymy, że Animatorzy Czytelnictwa są jak amerykańscy marines i kierują się zasadą – interact, adept, overcome (improwizuj, adaptuj, przezwyciężaj).

Na zajęciach będzie królowało praktyczne podejście do omawianych tematów. Zastosujemy najnowsze metody pracy projektowej, aby wyposażyć słuchaczy we wszystko co może się przydać na froncie walki o czytelnictwo.

Kształcenie odbywa się w następujących modułach

I moduł – specjalistyczne zajęcia praktyczne

• Literaturę piękną polską i światową oraz literaturę niebeletrystyczną:
  • Rynek wydawniczy i organizację bibliotek w Polsce i na świecie;
  • Big Data w pracy animatora – badania i statystyka;
  • Nowe technologie i sposoby czytania książek oraz czasopism;
  • Organizację spotkań animujących czytelnictwo;
  • Gamifikację i wykorzystanie gier w animacji czytelnictwa;
  • Marketing animacji czytelnictwa – tradycyjny oraz online;
  • Animację czytelnictwa wybranych grup społecznych;
  • Biblioterapię i bajkoterapię;
  • Realizację i wdrożenie projektu animacyjnego.

II moduł – specjalistyczne zajęcia teoretyczne

• Podstawy wiedzy o kulturze;
  • Wiedzę o animacji kultury;
  • Wstęp do wiedzy o sztuce;
  • Wiedzę o muzyce;
  • Wiedze o sztukach plastycznych;
  • Wiedzę o fotografii;
  • Wiedzę o społecznościach lokalnych;
  • Psychologię;
  • Pedagogikę.

III moduł – laboratorium animacji związane z teorią i praktyką animacji

• Wiedza o animacji kultury;
  • Praktyka kompetencji społecznych;
  • Interdyscylinarne dyplomowe warsztaty animacji;
  • Media cyfrowe;
  • Prawne i ekonomiczne podstawy działalności kulturalnej;
  • Zarządzanie projektem i pozyskiwanie środków na animację.

Animacja czytelnictwa to atrakcyjny kierunek dla osób o wszechstronnych pasjach, które chcą zdobyć szeroki zakres praktycznych umiejętności i wiedzy z dziedziny animacji czytelnictwa. Animator Czytelnictwa to osoba:

– czytająca książki, komiksy, czasopisma lub gazety – we wszystkich możliwych formach – zarówno tradycyjnych jak i online,

– lubiąca kontakt ludźmi

– chcąca nieustannie poszerzać wiedzę, szczególnie w zakresie współczesnej literatury, marketingu, psychologii czytania ale także nowych technologii, big data czy też używania social media w animacji czytelników.

Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w bibliotekach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, w działach marketingu wydawnictw,  księgarniach podczas targów, eventów, konferencji i wszędzie tam, gdzie będzie się pojawiał potencjalny czytelnik. Będziecie potrzebni w organizacjach pozarządowych, domach i ośrodkach kultury, świetlicach środowiskowych, instytucjach wychowawczych i opiekuńczych, ośrodkach resocjalizacji i wypoczynku. Część z Was założy start-upy które będą świadczyły usługi dla wyżej wymienionych podmiotów na zasadach wolnorynkowych.

Bogate tradycje literackie Wrocławia predestynują stolicę Dolnego Śląska to tworzenia warunków dla rozwoju i nowoczesnego wspierania czytelnictwa. Animacja Czytelnictwa to jedyny tak praktyczny kierunek w Polsce. Program zajęć został przygotowany przez praktyków, trenerów i szkoleniowców z branży wydawniczej, bibliotekarskiej oraz nowych technologii, których łączy wieloletnie doświadczenie oraz absolutna negacja twierdzenia – NIE DA SIĘ.

Zajęcia będą realizowane w oparciu o współpracę z wrocławskimi instytucjami zajmującymi się czytelnictwem oraz branżą nowych technologii.
W ramach kierunku współpracujemy m.in. z:

– Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu

– Dolnośląską Biblioteką Publiczną

– Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji przy MBP

– Wrocławskim Domem Literatury

oraz wrocławskimi wydawnictwami książkowymi, dzięki czemu animatorzy mają możliwość uczestnictwa w realizowanych przez nie działaniach. Podczas kształcenia przewidziane jest także odbycie praktyk i staży przygotowujących słuchaczy do podjęcia pracy w zawodzie i dająca okazję do nawiązania kontaktu z przyszłym pracodawcą.