Pierwszy oddech – czyli teatr jeszcze raz!

 Pierwszy oddech – czyli teatr jeszcze raz!

Główną ideą projektu „Pierwszy oddech – czyli teatr jeszcze raz!” jest spotkanie w pracy twórczej, wymiana doświadczeń, integracja oraz zawiązanie trwałej współpracy dwóch środowisk artystycznych – słuchaczy Zespołu Szkół Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu oraz grupy teatralnej ANIKAME z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 Poznaniu.

Podczas projektu, który odbędzie się 23.03-26.03.2018r. uczestnicy rezydować będą w dwóch miastach:  Poznaniu oraz Wrocławiu. Projekt zakończy się stworzeniem etiudy teatralnej, która zostanie zaprezentowana ostatniego dnia warsztatów (26.03.2018) w Zespole Szkół Animatorów Kultury ,,SKiBA” we Wrocławiu o godz. 18.00.

W części pierwszej projektu – poznańskiej – uczestnicy wspólnie wezmą udział w warsztatach:

 • pantomimy prowadzonych przez Jana Romberga w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA;
 • teatru fizycznego oraz improwizacji aktorskich prowadzonych przez Karolę Pawlak i Andrzeja Koniecznego w Domu Tramwajarza;
 • wokalnych prowadzonych przez Kaję Warczyńską w MDK nr 1;
 • hip-hopu prowadzonych przez Julię Lipowiecką w Domu Kultury Orle Gniazdo;
 • teatru tańca prowadzonych przez Filipa Meyer-Lüters.

Ponadto uczestnicy zwiedzą Muzeum Narodowe oraz Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu.

W części drugiej projektu – wrocławskiej – uczestnicy wspólnie wezmą udział w warsztatach:

 • kuglarskich z Adamem Banachem; SKIBA;
 • pantomimy z Tomaszem Żytką; SKiBA;
 • akrobatyki z Tomaszem Dajewskim;

Dodatkowo uczestnicy wspólnie wybiorą się na spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy pt. Café Panique w reżyserii Joanny Gerigk.

 

Prowadzone w ramach projektu warsztaty maja na celu:

 • poznanie nowych technik teatralnych;
 • poznanie nowych sposobów pracy z ciałem;
 • uzyskanie poczucia swobody o operowaniu ciałem;
 • rozbudzenie kreatywności i potencjału twórczego wśród uczestników.

Realizatorzy projektu: Zespół Szkół Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu

Partnerzy projektu: Młodzieżowy Domu Kultury nr 1 Poznaniu; Dom Kultury „Orle Gniazdo” w Poznaniu; Dom Tramwajarza w Poznaniu oraz Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

Pomysłodawca, koordynator i realizator projektu: Karola Pawlak, Słuchaczka I roku specjalizacji pantomimicznej w Zespole Szkół Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu

kontakt:  karola.pawlak@tlen.pl

 

Prowadzący:

Kaja Warczyńska – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku edukacja muzyczna. Wcześniejszą edukację  muzyczną ukończyła w POSM IIst. im. M. Karłowicza w klasie skrzypiec. Studiując  interesowała się muzyką ludową grając w ZPiT Poligrodzianie. Dodatkowo śpiewała w chórach  takich jak; Dysonans i Paderewski Chamber Choir To pozwoliło grupie zdobyć wiele nagród na konkursach m.in. Grande Prix na międzynarodowym konkursie w Norwegii. Prowadziła zespół wokalny Leggiero. Należała do wieloletniego zespołu  teatru fizycznego BAGTI w Młodzieżowym  Domu  Kultury nr 1 w Poznaniu. Obecnie większość inspiracji czerpie z pobytu w RPA gdzie przez rok miała możliwość nauczania osób niewidomych w szkole muzycznej. Prowadzenie chóru w Afryce bardzo dużo wniosło w jej postrzeganie śpiewu i kształtowania zdolności muzycznych.

Julia Lipowiecka – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz tańca w  kulturze fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Brała czynny udział w licznych warsztatach tanecznych i aktorskich z polskimi i zagranicznymi instruktorami, m.in.: Tanzfestiwal Bielefeld, Dope Camp, Gdańsk Dźwiga Muzę , Dancing Poznań, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie, Infinite Force w Gdańsku, Unfreeze Poznań, KuduroMania, , Hip Hop Poznań Festiwal, uczestnictwo w otwartych zajęciach Polskiego Teatru Tańca, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Slot Art Festiwal. Dodatkowo pomagała w prowadzeniu warsztatów dla dzieci z autyzmem podczas wydarzenia Niebieskie Soboty – Twórcze Działanie (Teatr na Zdrowie, Dźwięki Edukacji). Do swoich osiągnięć zalicza; wyróżnienie w lokalnym konkursie Spoko Contest – Poznań, kat. hip hop (top 8), wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Urban Dance Meeting – Toruń, kat.  hip hop (top 16), wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Warszawska Schadzka- Warszawa, kat. hip hop (top 32).

Karola Pawlak – studentka specjalizacji pantomimicznej w Zespole Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu. Zajmuje się teatrem fizycznym od pięciu lat. Swój rozwój rozpoczęła w Młodzieżowym Domu Kultury nr1 w Poznaniu w grupie teatralnej ANIKAME. Występowała w widowisku muzycznym Poznańskiej Sceny Młodych ,,Czas Krzysztofa Komedy i Józefa Stolarza” (2015). W 2014 r. otrzymała nagrodę Grand Prix w Wielkopolskim konkursie monodramu ,,Chochoły”. Wzięła udział w organizacji projektowego spektaklu ,,Pociąg Talentu” wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Odegrała tam jedną z głównych ról oraz przejęła zadania inspicjenta i scenografa (2015).  W 2017 r. przechodząc do finałowego etapu ogólnopolskiego Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu zdobyła wyróżnienie ze swoim monodramem ,,Jajko na miękko„. W tym samym roku przeszła do finału międzynarodowego konkursu fotograficznego ,,PORTRET„ 2017 ze swoją pracą pt.,,Parzydełka„. Wielokrotnie miała okazję pracować jako animatorka zajęć z dziećmi w wieku szkolnym oraz przeprowadziła dwudniowe zajęcia ruchowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-wychowawczym dla Dzieci Niewidomych (Owińska). Dzięki zainteresowaniu dziennikarstwem przeprowadziła kilka spotkań autorskich.

Adam Banach – student specjalizacji pantomimicznej w Zespole Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu oraz V roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Były aktor grupy pantomimicznej Teatr Pod Kolumnami (2015-2017), współtworzy trupę fireshow The GentleFlames oraz współpracuje z Kejos The-At-Er w spektaklu teatralno-cyrkowym „Miasto, którego nie było”. Twórca projektu Leonaut – kuglarstwo artystyczne. Prowadzi autorski warsztat „Kuglarz na scenie jak Lew na arenie”. Współautor projektu dyplomowego „móve”.

Tomasz Dajewski – aktor-mim, reżyser ruchu scenicznego, choreograf, pedagog. Przez jedenaście lat (1982–1992) związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, gdzie występował w przedstawieniach reżyserowanych przez H. Tomaszewskiego. Brał udział we wznowieniach: „Sporu”, „Hamleta – ironii i żałoby”, „Rycerzy króla Artura” oraz premierach takich jak: Syn Marnotrawny (1983), „Perykles” (1983.Teatr Polski – Wrocław), Akcja – Sen nocy letniej (1986), Król Siedmiodniowy (1989), Cardenio i Celina, czyli nieszczęśliwie zakochani (1990), a także „Perykles” (1983, Teatr Polski, Wrocław). Od 1993 r. niezależny aktor-mim oraz konsultant i reżyser ruchu scenicznego. W latach 1996–1998 wykładowca w PWSFTiTv w Łodzi i reżyser ruchu scenicznego w Teatrze Nowym w Łodzi. Od 2005 r. założyciel i animator Teatru MIMODROM.

Filip Meyer-Lüters – absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Szkoły Kaskaderów Filmowych „13” w Łodzi. Na co dzień pracuje jako aktor (głównie aktor teatru tańca), tancerz, choreograf, instruktor tańca oraz model. Obecnie jest również studentem studiów 2. stopnia na kierunku „media interaktywne i widowiska” na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórca spektaklu pt. „SPEED DATES show”, który zdobył Nagrodę Publiczności na Konkursie Młodych Twórców Teatru Tańca w Połczynie Zdroju (2013) oraz Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych „OFTeN” w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim (2016).Współpracował z takimi artystami i instytucjami jak Wojciech Faruga, Jerzy Stuhr, Seb Majewski, Michał Zabłocki, Maciej „Gleba” Florek, Brian Michaels, Magda i Michał Kopaniszyn, Edan Gorlicki, Alicja Morawska-Rubczak, Krakowski Teatr Tańca, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Centrum Rozwoju Dziecka SORO w Katowicach.Spektakle z jego udziałem były prezentowane w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Jest twórcą i wykonawcą monodramu pt. „Cook lean’s key” oraz wyreżyserował spektakle teatru tańca pt. „adulTEENAGER”, „Bêṯ Leḥem”, „DEBATA”, „No Parlo Italiano”, „Homo Violentus”, „wszechAdam”, „Dos hermanos afro-cubanos”, „Wontons? Not now.” oraz „Muscles, cats and vive la France!”.Posługuje się takimi technikami ruchu jak taniec współczesny, contact improwizacja, floor work, taniec towarzyski, salsa kubańska, lindy hop, wschodnie sztuki walki, akrobatyka, parkour.

Jan Romberg – aktor, mim, reżyser, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Pantomimy w Dreźnie i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Fizycznego MIME>Berlin. Obecnie występuje w Mimebuhne Dresden i w międzynarodowym zespole Mind Movement Research. Ze swoimi spektaklami występuje na całym świecie. Ukończył wiele międzynarodowych projektów i szkół pantomimicznych. Uczył się między innymi u Giselle Schwenck, Gregga Goldstona, Gyongyi Biro, Radima Vizvary.

Dodatkowo prowadzi zajęcia z improwizacji i pantomimy w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu.

Andrzej Konieczny – student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku kompozycja. Wcześniejszą edukację muzyczną ukończył w POSM IIst. im. M. Karłowicza w klasie perkusji. Już w 2012r. grając w zespole Eugeniusz Kowalski, band znalazł się na liście laureatów w konkursie  SKODA Auto Muzyka. Nagrodą główną dla zwycięzców był koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej Trójki. Dodatkowo zespół otrzymał nagrodę publiczności przyznaną przez internautów, wygrywając tym możliwość nagrania profesjonalnego teledysku do utworu. Andrzej Konieczny również stał się twórca muzyki do filmu pt. ,,Tarapaty” (2017).Od kilku lat współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W 2017 r. wziął udział w Poznańskiej Wiośnie Muzycznej oraz przygotował widowisko muzyczne rozpoczynające Noc Muzeów. W tym samym roku przygotował performance otwierający fabrykę VW. Niejednokrotnie współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- wychowawczym dla Dzieci Niewidomych (Owińska) prowadząc zajęcia umuzykalniające. Koncertował z takimi osobistościami jak Lee Konitz czy Ken Field podczas największego w Polsce wydarzenia kulturalnego poświęconego filmowi animowanemu -Mędzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, kwalifikującym do Oscarów.  W marcu 2018 wraz z Maciejem Fortuną wyjechał na Hong Kong Arts Festival realizując projekt Fortuna plays Szymborska.

Tomasz Żytka – aktor pantomimy i teatru dramatycznego występował w Teatrze Formy Józefa Markockiego i Teatrze ARKA Renaty Jasinskiej-Nowak. Uczestnik wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą, wychowawca, pedagog i instruktor teatralny. Teatrem zajmuje się od 32 lat. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne artystyczne i samopoznawcze na terenie całego kraju.

 

RAMOWY PROGRAM WARSZTATÓW

PIERWSZY ODDECH – CZYLI TEATR JESZCZE RAZ!

Piątek 23/03/18

Godz.6.30 wyjazd słuchaczy SKIBY do Poznania

Godz. 11.15 warsztat pantomimy z panem Janem Rombergiem w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA;

Godz.14.00-18.00 warsztat teatru fizycznego Karolą Pawlak i Andrzejem Koniecznym w Domu Tramwajarza;

(w czasie warsztatów nastąpi przerwa obiadowa o godz.16.00-16.35);

18.00-18.40 – przerwa;

18.40-20.45 – warsztat wokalny z Kają Warczyńską w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu.

Sobota 24/03/18

Godz.11.00 zwiedzanie Muzeum Narodowego;

Godz.12.00 zwiedzanie Starego Rynku i  wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał (wystawa Romantyczne przygody Beth Stephus, Annie Sprinkle i raka piersi oraz Twarda Awangarda Stażewski, Sosnowski, Bąkowski);

Godz.13.00- warsztaty teatru tańca z Julią Lipowiecką;

Godz. 14.00- przerwa 5-10 min

Godz. 14.05 –warsztaty hip-hopu  z Filipem Meyer-Lüters;

Godz. 16.45-17.30 – przerwa obiadowa

Godz. 17.30 – warsztaty improwizacji aktorskich z Karolą Pawlak i Andrzejem Koniecznym;

Godz.21.00 -przerwa

Godz. 23.00 – ,,WIELKA IMPROWIZACJA”.

Niedziela 25/03/18

Godz.6.36 – wyjazd wszystkich uczestników pociągiem do Wrocławia;

Godz.10.00 – warsztat kuglarski z Adamem Banachem;

Godz.12.10-12.30 – przerwa

Godz. 12.30 – warsztat pantomimiczny z Tomkiem Żytką;

Godz.15.00 – przerwa obiadowa;

Godz.15.30 – wyjście ze SKiBY (zakwaterowanie osób z Poznania)

Godz.19.00 – wyjście na spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego,  Café Panique, reż. Joanna Gerigk

Godz.21.30 – fireshow Martyny Kazimierczuk.

DZIEŃ 4

Godz. 9.00 – praca nad etiudą końcową;

Godz. 14.00-15.30 – warsztat akrobatyczny z panem Tomaszem Dajewskim;

Godz.15.30 przerwa obiadowa;

Godz.16.00 – próba generalna przygotowywanej etiudy;

godz. 18.00 – pokaz przygotowanego eksperymentu teatralnego Stworzenie;

godz.18.30 – rozdanie certyfikatów dla wszystkich uczestników i prowadzących warsztaty;

godz. 20.55 – powrót części uczestników do Poznania.

„móve” – warsztaty świadomej pracy z ciałem i rekwizytem

„móve” – warsztaty świadomej pracy z ciałem i rekwizytem

Serdecznie zapraszamy na warsztaty ruchowe, łączące w sobie elementy pantomimy i kuglarstwa. Zajęcia odbędą się w ramach projektu dyplomowego „móve”, realizowanego przez studentów specjalizacji pantomimicznej w Zespole Szkół Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu.

Warsztaty będą miały charakter treningu fizycznego z elementami świadomej pracy z ciałem, rekwizytem i partnerem. Wspólnie będziemy poszukiwać nowych środków wyrazu scenicznego, bazując na technikach pantomimy klasycznej i cyrku współczesnego. Sprawdzimy i porównamy jakość ruchu aktora w relacji z obiektem fizycznym oraz pozorowanym. Nauczymy się jak za pomocą gestu wyrażać emocje, myśli i charakter wykreowanej postaci oraz prowadzić narrację za pomocą języka ciała, bez użycia słów. Zastosujemy również umiejętności żonglerskie w pracy z przedmiotami codziennego użytku.

Zajęcia skierowane są dla osób dorosłych, zainteresowanych rozwojem swoich umiejętności teatralnych oraz otwartych na nowe formy praktyki scenicznej. Zapraszamy zarówno artystów związanych ze sztukami performatywnymi, jak i osoby początkujące.

Prowadzący:

Edyta Kasprzyk – studentka specjalizacji pantomimicznej w SKiBA oraz Filologii polskiej (specjalność komunikologia) na Uniwersytecie Wrocławskim. Była aktorka Teatr Pod Kolumnami (2013-2017). Występowała z grupą prisma artem w przedstawieniu „Stacja 6” na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT. Od niedawna związana z Gwardia Gryfa. Współautorka projektu dyplomowego „móve”.

Adam Banach – student specjalizacji pantomimicznej w SKiBA oraz V roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Były aktor grupy pantomimicznejTeatr Pod Kolumnami (2015-2017), współtworzy trupę fireshow The GentleFlames oraz współpracuje z Kejos The-At-Er w spektaklu teatralno-cyrkowym „Miasto, którego nie było”. Twórca projektu Leonaut – kuglarstwo artystyczne. Prowadzi autorski warsztat „Kuglarz na scenie jak Lew na arenie”. Współautor projektu dyplomowego „móve”.

Warsztat będzie składał się z ośmiu dwugodzinnych spotkań, które odbędą się w czwartki od godziny 18:00 do 20:00 w następujących terminach:
22 i 29 marca;
5 i 12 kwietnia;
10, 17, 24 i 31 maja.
Zajęcia będą odbywały się w sali widowiskowej w Zespole Szkół Animatorów Kultury SKiBA przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 2 we Wrocławiu.

Celem „móve” jest badanie nowych środków wyrazu scenicznego oraz wypracowanie własnej metodyki pracy z ciałem i rekwizytem. Z tego powodu udział w zajęciach jest bezpłatny. Na potrzeby pracy dyplomowej ważne jest dla nas utworzenie stałej grupy uczestników.
Pierwsze spotkanie będzie miało charakter otwarty, po którym każdy z uczestników będzie mógł zdecydować, czy chce kontynuować cykl warsztatowy.

Na zajęcia obowiązują zapisy, prosimy o wypełnienie następującego formularza do 21 marca:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAVngsrtKNmak0eKC9Mz1gzH_Zo-6TBZImfdH6O01xGtmHYg/viewform?usp=sf_link

Pytania prosimy kierować na adres e-mail: move.kontakt@gmail.com

Pozdrawiamy i do zobaczenia wkrótce!

Nasi absolwenci: Natalia Iwaniec

Nasi absolwenci: Natalia Iwaniec

Natalia Iwaniec – nasza absolwentka została wybrana do grona sześciu nowych, ważnych TWARZY TEATRU I TAŃCA w 2017 roku.

Materiał pochodzi z gazety TO JEST GRANE, 29.12.2017–4.01.2018
Jesteśmy dumni. Pani Natalii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

„Baśń o Pięknie”

„Baśń o Pięknie”

Premiera spektaklu „Baśń o Pięknie” w reżyserii Sławomira Przepiórki.

Przedstawienie odbędzie się 31 stycznia 2018 roku, w środę, o godz. 17:00 w sali widowiskowej studium przy ul. Niemcewicza 2.

Opowieść rozpoczynamy w Dalekich Indiach. Nie zabraknie bollywoodzkich aranżacji muzycznych, barwnych choreografii, zapachu kadzidełek i bogatych kostiumów. Razem odwiedzimy magiczne zakątki Indii i przeżyjemy wspaniałą przygodę.

SPEKTAKL „UŚPIENI”

SPEKTAKL „UŚPIENI”

Autorski spektakl PSYCHOTEATRU opowiedziany językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra.

wydarzenie >

26 stycznia i 27 stycznia | godz. 19.00
Teatr Polski we Wrocławiu

Tekst: Angelika Pytel i Sebastian Zakrzewski
Reżyseria i choreografia: Angelika Pytel
Asystent reżysera: Sebastian Zakrzewski
Muzyka: VIOLET ULTRA – kompozycje i produkcja: Paweł Rychert
Reżyseria i realizacja światła: Sebastian Zakrzewski
Produkcja: Sebastian Zakrzewski

Czas trwania: 70 minut

Obsada: Angelika Pytel
Diana Kozłowska
Magdalena Milecka – absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu 
Joanna Oczkowska

NAGRODY:
I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form KARBIDKA 2017 w Siemianowicach Śląskich – III NAGRODA

Otoczeni przez lustra, w których nie możemy się zobaczyć śnimy swoje wyobrażenie. Zawieszeni
pomiędzy złudzeniem, a realnością codziennie staramy się stawiać krok za krokiem. Lustra są
wszędzie. Prześwietlają nas. Śmieją się. Znają nasze myśli na pamięć. Przerażeni wydobywamy
z siebie krzyk. Lustra pękają. Nasze odbicie rozpada się.
Tracimy równowagę.
Zamykamy oczy.

O korzyściach płynących z uznania człowieka kwantowego

Zachęcamy do lektury nowego artykułu dr Łukasza P. Michonia: „O korzyściach płynących z uznania człowieka kwantowego” (link: https://www.academia.edu/35546583/O_korzy%C5%9Bciach_p%C5%82yn%C4%85cych_z_uznania_cz%C5%82owieka_kwantowego_z_tomu_pokonferencyjnego_.pdf)

Polecamy także obejżenie filmu, który stanowi artystyczne rozwinięcie rozważań na temat korzyści poznawczych i arteterapeutycznych płynących z uznania modelu człowieka kwantowego:

Film w wersji z polskimi napisami:

Film w wersji z angielskimi napisami: